Gå till innehåll
Stockholms Segelflygklubb
Stockholms Segelflygklubb

Publicerad: 2022-10-03

Senast uppdaterad: 2022-11-07

Författare: Dejan Nedanovski

Säsongavslutning 2022 lördagen den 22 oktober

09 OKT 2022 11:34

Säsongsavslutning med nedmontering flygplan och jobb i klubbhus/sovhus 22/10

  • Skapad: 09 OKT 2022 11:34

Säsongavslutning – nedmontering flygplan lördagen den 22 oktober

2022 och jobb i klubbhuset för ca 5 medlemmar

Lördagen den 22 oktober kl 10 samlas vi vid hangarerna för fördelning av arbetsuppgifter. Vi skall plocka isär flygplanen och förbereda för vintern samt ställa i ordning klubbhus och sovhus. Vi behöver vara många vid hangarerna och ca 5 vid klubbhus/sovhus.

Vi grillar korv och dricker kaffe/te vid Tullingehangaren när vi är färdiga med flygplanen och vagnarna.

Vi planerar att ha en ASK 21 monterad och flygande efter nyår.

UGI är i Polen hos ReFinish för ommålning, allmän uppfräschning och montering av noskoppling.

Lackverkstaden kommer att vara tillgänglig för privatägares korta projekt om inte klubben har något specialprojekt där. Restriktioner pga elpriserna kan tillkomma.

Jag vill ha medlemmar som vill ställa upp och jobba med flygplan, gärna nyare medlemmar som har skolat de senaste åren. Det kommer i första hand att bli på söndagar. Vi kommer att ha arbetsledare och segelflygtekniker. Ett utmärkt sätt att lära sig mer om flygplanen. Anmäl dig till mig om du har möjlighet att vara med. Du kanske vill vara med och jobba på ditt favoritflygplan.

Förutom flygplanen skall vi städa ur hangaren, städa ur bussen, parkera bussen i motorflyghangaren, ställa in vagnar i segelflyghangaren både privata och klubbens. Motorflygplanen i segelflyghangaren. Tyvärr inget nytt om motor till CSB.

Klubbhus och sovhus skall ställas i ordning. Arbetsledare kommer att finnas.

Detaljerade instruktioner kommer att finnas den 22:a.

Välkomna!

Byggchefen rehn.jan@gmail.com 0708 132 576